Recenze: „Kanon (2006)”
Kanon
Remake původního seriálu z roku 2002 přináší téměř dvojnásobný rozsah (24 dílů oproti 13), propracovanější animaci a podle některých i obratněji uchopený příběh.
Středoškolák Yuuichi nastupuje na školu, která se nalézá ve městě, kam v dětství jezdil k tetě a sestřenici na prázdniny. Zřejmě kdesi na japonském severu, soudě podle zimy a sněhu, na které Yuuichi v jednom kuse láteří. Bydlet bude pochopitelně opět u tety Akiko a sestřenky Nayuki. Postupně se rozpomíná na mnohé známé, se kterými před sedmi lety kamarádil, přičemž každá z kamarádek rovná se jeden příběh s nějakým tím traumatem, které si říká o vyřešení, včetně toho ze všech zcela nejzásadnějšího.
Kanon je zajímavé anime hned v několika ohledech. Animačně je skutečně na výši a scenérie dokáží vyrazit dech. Trošku kuriózní je ztvárnění dívčích očí, které je opravdu velkorysé i na tak štědré poměry, jakými se manga/anime styl běžně vyznačuje. Totiž, holky mají oči přes půl obličeje, ale docela rychle se na to zvyká.
Další zajímavost se týká scénáře, který vychází z počítačové hry žánrově vymezené jako „harémovka“ a dokonce i „eroge“. Jestliže se v původní hře erotika vyskytuje (a Japonci s tím nemívají problém), v seriálu pouze v náznacích, což je asi dobře.
Poslední výjimečnost souvisí s příběhem. U seriálu inspirovaného hrou by se dala očekávat nepříjemná schématičnost a plochost příběhu, zde je však opak pravdou. Tvůrcům se podařilo skvěle rozkošatět děj pomocí fragmentů z minulosti, které nejsou nijak blíže vysvětleny a teprve v průběhu času do sebe zapadají jako díly důmyslné skládačky. Příběh je vystavěn natolik chytře, že takřka každá scéna a narážka, jevící se zprvu jen tak bez účelu, má ve skutečnosti spojitost s podstatou příběhu pozvolna vyplouvající na povrch. Podařilo se tak něco, o čem jsem už v posledních chvílích začínal dost pochybovat, tedy, dát konglomerátu časových rovin, nejasností, tajemností a některým mystickým až pohádkovým prvkům docela přesvědčivou logiku a smysl. Samotná pointa je originální a působivá. Ponechává sice, tak jak to má být, mnohé na divákově schopnosti domýšlet si, nicméně vše zásadní při troše snahy o pochopení dostatečně zdařile objasňuje. Vzniká tak potřeba podívat se na celou sérii znovu, tentokrát z úhlu nikoliv udiveného diváka, ale zasvěcence nahlížejícího příběh zase trochu jinak. Právě fakt, že Kanon není na jedno použití a při dalším podívání nabídne jiný úhel pohledu a jinak působivý zážitek, je bezpochyby třeba ocenit.
Co by snad poprvé mohlo trošku vadit, je na první pohled infantilní tragika, která jakoby přímočaře a nevybíravě útočí na city a jasně si říká o dojetí. Přiznávám, že ve tři čtvrtinách seriálu, kdy se všechno vyvíjí úplně nalevačku a nadraka, jsem s tím měl chuť seknout, protože vprostřed depresivních výlevů jsem si začínal připadat jak masochista, jenže Kanon vše nakonec krásně uzavírá a dokonce smazává i ty jednoznačně depresivní tendence, které mezitím zákeřně nabral.
Vyzní to teď možná tak trochu protichůdně – Kanon sám ostatně takový je – ale hodnoceno vcelku je to dokonce z podstatné části i dost humorná a pohodová záležitost. Takže zdaleka nejde pouze o drama, ačkoliv tento prvek převažuje.
Režisér | Tatsuya Ishihara |
---|---|
Studio | Kyoto Animation |
První vysílání | 5. října 2006 - 15. března 2007 |
Počet epizod a délka | 24 x 24 min. |
» Překlad: Whisper (díl 1.,2.), Kožec (SK předloha), Tami (díl 12.), Yuu, časování: Skogen, post korektura: Skogen
» Poznámka: Doporučuji release od Doki nebo Joseole99
» Překlad: Whisper (díl 1.,2.), Kožec (SK předloha), Tami (díl 12.), Yuu, časování: Skogen, post korektura: Skogen, zvláštní poděkování Houbičkovi za kontrolu kvality a poznámky k překladu
» Titulky upraveny [29.03.2015]: drobné korektury
» Poznámka: Release v HD kvalitě
Kanon to bylo, jsem docela rád že už děti odrostli
Návštěvní kniha » MlaW
Shinigami no Ballad » Skogen
Shinigami no Ballad » Kazahana Koyuki
Návštěvní kniha » Skogen
Návštěvní kniha » anonym
Dareka no manazashi » Skogen
Dareka no manazashi » MlaW
Dareka no manazashi » Skogen